A vastagbél minden betegsége, amely a vastagbélben jelenik meg, a túléléssel kapcsolatos konfliktusokra vezethető vissza: az illető olyan helyzeteket él át, amelyekben sarokba szorítva érzi magát, mintha zsákutcába került volna.
Ahhoz, hogy tökéletes összhangban legyünk az élettel, szervezetünknek egyensúlyt kell tartania a bevitt, az asszimilált (feldolgozott) és a kiürített anyagok között.
A vastagbél feladata az, hogy elengedje és kiürítse mindazt, amire már nincs szükségünk. Alapvetően a vastagbéllel kapcsolatos érzelmi konfliktusok a következőkhöz kapcsolódnak:
Olyan helyzetek, amelyeket nagyon rosszul élünk meg, és miután "lenyeltük" és "megpróbáltuk megemészteni" őket, mégsem tudjuk elengedni:
„Nem bírom tovább ezt az ellentétet”,
„A helyzet már a torkomig ért”,
„Nem tudom elhinni, hogy elárultak”,
„Milyen mélyre süllyedtek, sosem gondoltam volna, hogy ezt megteszik velem.”Olyan helyzetek, amelyeket igazságtalannak élünk meg, mert olyasmiért vádolnak minket, amit nem tettünk meg:
„Én nem csináltam semmit.”
„Elegem van abból, hogy mindig engem hibáztatsz.”
A vastagbélben történik a víz visszaszívása, valamint az anyagok kiürítése és felhalmozása. A víz az „anyával” kapcsolatos (valódi vagy szimbolikus értelemben). Ha a patológia a víz visszaszívásával kapcsolatos, akkor az érzés:
„Vissza akarom kapni anyám szeretetét.”
Ha a kiürítéssel kapcsolatos:
„Le akarom vetni magamról anyát.”
Ha pedig a felhalmozással kapcsolatos:
„Több szeretetre van szükségem anyámtól.”
Helyzet, amelyet úgy élünk meg, mint „egy alattomos ütés, nem vártam volna tőled”, ami elkerülhetetlenül ahhoz vezet, hogy megszakad a kapcsolat valakivel, aki fontos számunkra.
A VASTAGBÉL GYAKORI BETEGSÉGEI
Vastagbélrák:
Itt jelennek meg a „nagy árulások”, amelyeket félelemmel és haraggal élünk meg. A daganat elhelyezkedése alapján megkülönböztetünk:
Felszálló vastagbél:
Az árulás valamelyik felmenő részéről jön: apa, anya, nagyszülő, főnök...Haránt vastagbél:
Az árulás valakitől jön, aki velem egy szinten van: testvér, unokatestvér, házastárs, munkatárs, barát...Leszálló vastagbél:
Az árulás valamelyik leszármazottamtól jön: gyerek, unokaöcs, alkalmazott...Szigmabél:
Régi árulásokról beszél, amelyek régóta történtek, és a félelem miatt még mindig visszatartjuk őket.Végbél (alsó vastagbél):
Ez az egyetlen szakasz, ahol a konfliktusok nem túléléshez, hanem területhez kapcsolódnak.
Női megélés esetén: identitás-konfliktus, például:
„Nem tudom, hol van a helyem”,
„Mit keresek itt, ha nem is akarok itt lenni?”,
„Nem tudom, ki vagyok a családom számára.”
Férfi megélés esetén: harag és igazságtalanság érzése a területen belül, ahol „alá kell vetnem magam” (a főnöknek, apának, párnak…), miközben azt érzem, hogy „értéktelen emberként” kezelnek.
Székrekedés:
Kétféle konfliktusból eredhet:
A víz visszaszívásával kapcsolatos, azaz:
„Vissza akarom kapni anyám szeretetét.”A hiányérzettel kapcsolatos:
Az illető nem bízik az életben, minden nap attól fél, hogy hiányt fog szenvedni (pénz, szeretet, státusz, munka…). Ez arra készteti, hogy „megtartson és ne engedjen el”, mert fél a veszteségtől.
Crohn-betegség:
Ez a krónikus gyulladás az utolsó vékonybél- és részben a vastagbél-szakaszt érinti. A konfliktusok:
„Képtelen vagyok ennyi gonoszságot megemészteni.”
„Túl sok családi szennyet nyelek le.”
Ezekhez társul a „nem tudom befogadni” érzése és a „félek, hogy semmim sem marad” élménye (erős tehetetlenségérzet túlélési kontextusban).
Gyakori az is, hogy az illetőnek hallgatnia kell és „le kell nyelnie” az igazságtalan, kritikákkal és zaklatással teli családi helyzeteket, csak azért, hogy „ne legyen még rosszabb otthon”.
Polipok:
Ezek kis árulásokhoz köthetők, illetve ahhoz, hogy „ragaszkodunk az előítéleteinkhez, bár szeretnénk megszabadulni tőlük.” Minden polipot külön kell értelmezni, mert más-más helyzethez kapcsolódik.
Irritábilis bél szindróma:
Ez az „állandó szennyek” betegsége: egyik helyzetet követi a másik. Az érintettek általában bizonytalanok, folyamatos stresszben élnek. Az érzés: „manipulálnak”, „a másik rendelkezésére állok.”
Divertikulumok:
Akkor jelenhetnek meg, amikor valaki nyomás alatt érzi magát és szeretne „megszökni”, vagy egy „nagyon piszkos árulást” él meg, amit „jobb házon belül tartani”.
Megakolon:
Akkor jelenik meg, ha az embernek „a lehető legtöbbet kell befogadnia”. Ilyenkor érdemes az ősfa (családfa) irányába kutatni, például háborús időkből származó éhezési traumák után.
Colitis (vastagbélgyulladás):
A fájdalmat mindig a vastagbél okozza, mivel a vékonybélnek nincsenek idegvégződései.
A colitis akut vagy krónikus gyulladás, ami azt mutatja (és ez fontos!), hogy a pszicho-emocionális szinten az illető már feldolgozta a konfliktust.
A konfliktusok lehetnek:
„Nem tudom megemészteni.”
Belső harc a jó és rossz között: mit tartok megfelelőnek önmagam számára.
„Le akarom vetni magamról anyát.”
A colitis típusai:
Krónikus colitis:
Olyan „emészthetetlen” helyzeteket élünk meg újra és újra, amelyeket ugyan megoldunk, de mindig visszatérnek. Jellemző lehet az is, hogy:
„Nem akarok ez lenni, aki vagyok, de nem tudom, hogyan mutassak mást.”Görcsös colitis:
Konfliktus:
„Nem akarom megemészteni ezt a szennyet, de nincs más választásom…”
„Ő a főnök, engedelmeskednem kell”,
„Visszaél a helyzetével, mert ő a főnök.”Fekélyes colitis:
A mögöttes félelem:
„Ez a vég”, „mindennek vége” – tehetetlenség és lemondás érzésével. Depressziós tünetek is társulhatnak hozzá.Vérzéses colitis:
Az élmény mély, zsigeri félelemmel telített, az árulás érzésével és azzal, hogy „nem tudok megszabadulni tőle”, „micsoda csapda, amit elkövettek ellenem.”
A vér jelenléte miatt mindig a családhoz kapcsolódik (valódi vagy szimbolikus család – a tudatalatti nem tesz különbséget a kettő között).
A legfontosabb számodra betegként az, hogy megtaláld a kiváltó okot: hogy felfedezd, mi vezetett a betegség kialakulásához; mert ezzel tudatosságot teremtesz, és ez az első lépés a gyógyulás felé.