A hűvösebb időben gyakrabban nyúlunk láz- és fájdalomcsillapítókhoz, akár megfázás vagy akut fájdalom esetén. Nem mindegy azonban, milyen készítményt választunk, mert a beszedett gyógyszer megnövelheti a véralvadásgátlók hatását.
Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája mondja el a legfontosabbakat. A nem szteroid típusú gyulladáscsökkentőket (NSAID), amelyek általában lázcsökkentő hatással is rendelkeznek, sokan használják akut és krónikus fájdalmak enyhítésére, alkalmazásuk azonban megnövelheti a véralvadásgátlók hatását, csakúgy, mint a legtöbb vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapító készítmény (ilyen például a diclofenac, ibuprofen, aszpirin, naproxen, stb.).
Növekvő alvadásgátló hatás
Ezeket a gyógyszereket a kumarinokkal (K-vitamin antagonisták) együtt nem szabad, vagy csak sűrűn ellenőrizve, alacsony kumarin dózisokkal lehet szedni! A jelenség oka, hogy az NSAI készítmények ugyanoda kötődnek, a plazmafehérjékhez, ahová a kumarinok, és leszorítják a fehérjekötésből: ezáltal a szabad kumarin-szint megnő, és nagyon megerősödik az alvadásgátló hatás. Az együtt szedés csak szigorú orvosi felügyelettel alkalmazható! Helyettük kis dózisban metamizole sodium hatanyagú gyógyszert használjon, ezek erős fájdalom- és lázcsillapító, mérsékelt gyulladáscsökkentő hatásúak – tanácsolja prof. dr. Blaskó György, aki hangsúlyozza: óriási a felelőssége a kezelőorvosnak, akinek ismernie kell a gyógyszerkölcsönhatásokat is!